Otobüslerde Hostes Ne iş Yapar

Şehirler arası otobüslerde çalışan hostesler, otobüs içerisinde kendi yolcularına hizmet sağlayarak yolcuların güvenliğini ve konforunu sağlayan kişilerdir. Erkek çalışan host diye isimlendirilirken kadın çalışanlar hostes diye isimlendirilmektedir. Otobüsler şehirler arası hizmet sağladıklarından dolayı hostesler otobüs içerisinde güvenliğin sağlanmasından müşterilerine yiyecek içecek ikram etmeye kadar geniş görev listesi bulunmaktadır.

Otobüslerde Host veya Hostesler Ne iş Yapar

  • Host veya hostesler araç içerisinde
    yolculara yiyecek içecek ikramlarında bulunmasının yanında, şöföre arada sırada ikramlarda bulunurlar.
  • Hostesler yolcuların nerede ineceklerine dahil bilgilerini alır ve o güzergaha gelindiğinde yolcuya erkenden bilgi vererek ineceği yerde indirilmesini sağlar.
  • Hostesler mola öncesinde yolculara mola verileceği bilgisini verir.
  • Otobüs hareket etmeden yolcuları sayarak eksik yolcu olup olmadığını kontrol eder.
  • Yolculuk esnasında yolcunun ihtiyacına cevap vererek ihtiyacını gidermesine yardımcı olur ( peçete, su vs)
  • Hostesler şöförü yönlendiren kişi olduğundan dolayı yolcular ile şöför arasında iletişimi sağlar.
  • Hostesler yolcuya yol ile ilgili bilgi verir. ( Yolcu yol ile ilgili siru sorduğunda veya şehir değiştiğinde nerede olduklarına dahil bilgi verir)

Otobüslerdeki Host veya Hostesler Ne Kadar Maaş Alır?

Otübüslerde çalışan host ve hostesler uçaklardaki hostesler ile aynı ücreti almaz. Çünķü otobüslerde çalışmak için sadece lise mezunu olmak gerekirken uçakda çalışmak için belli eğitim seviyesiden sonra en az 1 yabancı dili iyi şekilde bilmek gerekmektedir. Bu yüzden otobüslerdeki hostesler asgari ücretle işe başlar ve zamanla miktar yükselir. Bu durum tabiki her firma için geçerli değildir bazı firmalar bu konuda iyi şekilde maaş verirken bazı firmalarda asgari ücretle çalıştırmaktadır. Maaş durumunu etkileyen bir diğer faktör ise yolculuğun uzunluğu veya kısa olmasıdır. Örneğin 4 saat boyunca otobüs yolculuğu hostesliği yapan kişi asgari ücret alırken 24 saatlik otobüs hostesliği yapan kişi aynı ücreti almaz.


Bir cevap yazın