Kaç Yaşında Hostes Olunur?

Diğer adı kabin memurluğu olan hosteslik mesleğinin en cezbedici özelliği şık üniformalar ile birlikte yurtdışı seyahatleri olsa da bu özelliklerinin yanında zorlu işe alım sürecini unutmamak lazım. Özellikle işe başlama sürecinde boy, kilo ve yabancı dil gibi konular kişiyi zorluyormuş gibi görünse de her işe alımda belli kriterler olduğu unutulmamalı ve o şekilde hareket edilmelidir.

Kaç Yaşında Hostes Olunur?

Hostes olmak istiyorsunuz ve yaş konusunu merak ediyorsanız; hosteslik yaş sınırı her ülkede farklı olduğu için bazı ülkelere ve hava yollarına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin Hindistan’da yaş sınırı 19 ile 27 olurken bu durum Avrupa ülkelerinde 19 ile 35 yaş arasındadır. Ülkemizdeki hava yollarında da bazı kriterler mevcut olduğundan dolayı yaş sınırı genelde 19 ile 45 arasındadır. Yani 45 yaşına kadar hosteslik yapabilirsiniz. En erken hostes olma yaşı ise 19’dur ve 19 yaşından erken hostes olunamaz. Hostes olmak için zaten boy, kilo yabancı dil gibi kriterler önemlilik arz edeceği için en uygun yaş 19 olacaktır.

Hostes Olmak İçin Yaş Neden Önemli?

Ülkemizde hosteslik yaşı en geç 45 olsa da; genelde firmalar 35 yaş sonrası kişileri seçmemeye dikkat etmektedirler. Bunun nedeni ise kabin memuru olan kişiler genelde 1 yıl içinde kabin amiri olabildiği için kendinden yaşça büyük birisine hükmettiğinde sorun teşkil edebilir. Örneğin 22 yaşında kabin amiri olan kişi 40 yaşındaki birine amirlik yaptığında ister istemez arada sorun olur. Bu yüzden hava yolu firmaları hostes alımı yaparken küçük yaşlara daha da öncelik vermektedir.

Firmalar Hostes Alırken Hangi Unsurlara Dikkat Eder?

Hava yolu firmaları hostes alımı yaparken kişinin bazı özelliklerine dikkat ederek bu seçimi yapar. Bu kriterler boy, kilo, yaş ve yabancı dil olurken kişinin güler yüzlü olması da dikkat edilen kriterler arasında yer almaktadır. Hostes alımı esnasında ilk dikkat edilen şeylerden birisi de kişinin boyudur ve boyu 1.60 altında olanlar maalesef hostes olamaz. Bunların dışında hostes adayının akıcı lisanı olmasıda yine aranan özellikler arasında yer almaktadır. Hostes adayının bu özellikleri varsa kolay şekilde hostes olabilir ve kısa zamanda eğitimi ve deneyimi ile rütbe kazanabilir.


Bir cevap yazın