Hostes Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Ulaşım için eğer hava yolunu seçtiyseniz; hava yolu firmaları da diğer ulaşım yolları gibi sizin memnuniyetinizi ve güvenliğinizi sağlamak zorundadır. Bu düzeni sağlamak için ise uçakta host veya hostesler bulunarak uçuştan önce veya uçuş esnasında görevlerini yaparak yolculara yardımcı olurlar. Hosteslerin bu düzeni sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri için de bir takım eğitimlerden geçerek çeşitli firmalarda görev almaları gerekir. Sizde eğitiminizi tamamlayıp nasıl hostes olurum diye düşünüyorsanız; aşağıdaki başlıklara bir göz atın.

Hostes Olmak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Host / Hostes veya diğer adıyla kabin amiri olmak istiyorsanız; başvurunuzu her hava yolu şirketlerinin kendi resmi internet sitelerinden yaparak kabul edilebilirsiniz. Bunun dışında yine internet ortamında hava yollarının ilan vermiş oldukları web siteler üzerinden de açılan ilanlara da başvuru yapabilirsiniz. Bu durum genelde özel şirketler için geçerli olsa da; Türk Hava Yolları da bazen internet üzerinden online şekilde hostes alımı yapmaktadır. Eğer sizin özellikleriniz hava yolunun ihtiyacına yönelik ise başvurunuz hemen kabul edilip kısa sürede işinize başlayabilirsiniz.

Türk Hava Yollarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Türk Hava Yollarına hosteslik başvurusu için resmi internet sitesinde açılan ilana başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer sizde firmanın aradığı hosteslik özellikleri varsa sistem üzerinden onaylanır ve adaylık başvurunuz işleme alınır. Bu esnada adaylık başvurunuzun kusursuz şekilde ilerleyebilmesi için sistem size aday numarası ile birlikte şifre verecektir. Böylece bu şifre ile adaylık sürecinizi takip edebileceksiniz. İnternet üzerinden size ön kayıt yeri, zaman ve mekan bildirisi gibi bilgiler gelecektir; bu süreçte ise yanınızda 2 tane vesikalık resim, nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi, en az lise diplomasını almayı unutmayın.

Hostesler Ne Kadar Maaş Alır?

Hosteslerin almış oldukları maaşlar; firmaya ve pozisyonuna göre değişkenlik gösterse de genel itibari ile 3000 ile 4000 TL arasında değişmektedir. Bu bilgiler için resmi açıklama yapılmamıştır fakat genel anlamda bu meblalardan söz edilmektedir. Bazı özel firmalar ise hosteslere sadece uçuş yaptıkları günleri hesaplayarak ücret öder. Bu yüzden hangi firma hostese ne kadar maaş öder pek bilinmemektedir.


Bir cevap yazın