Hostes Olmak İçin Kaç Dil Bilmek Gerekir?

Hostes Olmak İçin Kaç Dil Bilmek Gerekir

Hostes olmayı planlayan ve havayolu şirketlerinin hostes alım ilanlarına başvuruda bulunmayı düşünen kişilerin merak ettiği sorulardan biri; hostes olmak için kaç dil bilmek gerekir sorusudur. Genel olarak, havayolu şirketlerinin kabin memurluğu yani hostes alım ilanları incelendiğinde yabancı dil konusunda ilk şart olarak koştuğu dil; İngilizce’dir. İngilizce, çağımızda evrensel dil olarak kullanılmaktadır ve uluslararası bir sektör olan havacılık sektörünün de ana dili genellikle İngilizce’dir.

Hostes Olmak İçin İngilizce’nin Önemi

Havacılık sektöründe çalışan, havaalanı personelinden hostesine ve kaptanına kadar genel olarak herkeste İngilizce biliyor olması şartı aranır. Bu sebeple, yabancı diller arasında İngilizce büyük önem taşımaktadır fakat bu yabancı dil tek dil seçeneği değildir.

Havayolu firmaları, hostes alım ilanlarında gerekli olan koşullar arasında başvuruda bulunacak olan adayların, iyi seviyede İngilizce biliyor olmasına maddeler arasında yer verir. İşe alım süreci ve mülakat aşamalarında, başvuruda bulunan adayların bu yetkinliklerini bir sınav ile sınar. Dolayısı ile hostes olmak için kaç dil bilmek gerekir sorusunun ilk cevabı tektir ve İngilizce’dir. Adaylar, işe alım süreçlerinde öncelikle, havayolu firmasının yaptığı bir yabancı dil sınavına tabi olurlar, bu sınavı geçen adaylar diğer sağlık ve fiziki koşulları sağlıyorlar ise yine havayolu kurulunun yaptığı mülakatlara katılım gösterirler. Bu mülakatlar arasında İngilizce mülakat da yer almaktadır. Ve burada kişilerin, İngilizce olarak kendilerini ifade edebilme, akıcı konuşabilme ve İngilizce olarak anlatabilme durumlarına bakılmaktadır.

Hostes Olmak İçin İkinci Dilin Önemi

Havayolu firmaları, hostes alım ilanlarında gerekli olan koşullar arasında İngilizce’yi maddeler arasında sıralar ve akabinde hostes adaylarının ikinci bir dil biliyor olmasının tercih sebebi olduğunu belirtir. Dolayısı ile hostes olmak için kaç dil bilmek gerekir sorusunun genel cevabı; ne kadar fazla yabancı dil bilir ise o kadar iyi olduğudur.

Daha önce bahsedildiği gibi, hostes olmak için aranan ilk yabancı dil şartı İngilizce’dir ve bununla birlikte adaylarca bilinen diğer diller, kişilerin diğer adaylara göre tercih edilebilir olmasına katkı sağlamaktadır. Ülkemizdeki havayolu firmaları, ikinci dil için yaygın olarak; Almanca, Arapça, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Rusça dillerini aramaktadır.

Fakat Hollandaca, Çince, Japonca, Bulgarca, Portekizce, Farsça ve Hintçe de hostes adaylarının işe alım süreçlerine olumlu etki eden yabancı diller arasında yerini almaktadır. Sonuç olarak, hostes olmak için ne kadar fazla yabancı dil biliniyor ise adaylar için o kadar iyi olmaktadır.


Bir cevap yazın