Hostes Olmak İçin Gerekli Şartlar

Hostes Olmak İçin Gerekli Şartlar

Günümüzde, hosteslik yani sektörde bilinen ve kullanılan adı ile kabin memurluğu mesleği oldukça ilgi görmektedir. Bu meslek, belirli yaş aralığında olan her kesimden ve çeşitli mezuniyet derecelerine sahip olan kişilerin başvuru yapabildiği bir meslektir ve bu sebeple başvuruları da oldukça yoğundur. Hostes olmak için gerekli şartlar 2019-2020 yıllarında da bir önceki yıllarda aranan şartlarla benzerlik göstermektedir.

Hostes olmak için gerekli şartlar, havayolu firmasından bir diğer havayolu firmasına göre değişmektedir. Her havayolu firması, kendi misyon ve vizyonları, kurum kültürü ve özelliği açısından başvuru yapacak olan adaylarda farklı şartları aramaktadırlar. Fakat genel olarak değişmeyen belli başlı şartlar vardır ve bu şartlar hemen hemen her havayolu firmasında aynıdır. Bu şartlar:

  • Adayların T.C vatandaşı olması,
  • Adayların, uçuşa engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununa sahip olmaması
  • Adayların, Adli Sicil Kaydı Arşivi’nin olmaması ve Adli Sicil Kaydı’nın temiz olması (Trafik cezaları bunların dışındadır)
  • Adayların belirlenen yaş aralığında olması (genellikle 18 ev 30 yaş arası)
  • Adayların, belirlenen yabancı dil bilgisine hâkim olması ve aktif olarak kullanabilmesi (Bu yabancı dil genellikle İngilizcedir)
  • Adayların, tercihen ikinci bir yabancı dil bilmesi ve aktif olarak kullanması
  • Bu ön koşulları sağlayan adayların, havayolu şirketinin yapacağı yazılı ve sözlü mülakatlardan başarı ile ayrılması

Hostes Olmak İçin Havayolu Şirketlerinin Yaptığı Mülakatlar

Her hava yolu şirketinin hostes olmak için gerekli şartlar konusu farklılık gösterdiği gibi, her havayolu şirketinin adaylara yaptığı mülakatlar ve yazılı sınavlar da farklılık göstermektedir. Kimi havayolu firması, yazılı sınavlarını online olarak gerçekleştirmekte kimi havayolu firması ise bu sınavları, kendi belirledikleri yerlerde yapmaktadır. Mülakatlar da yine aynı şekilde online olarak da yapabilmekte, yüz yüze de gerçekleştirebilmektedir. Bazı havayolu firmaları ise hem online olarak, hem de online görüşmeleri başarılı ile geçen adaylarına yüz yüze görüşme sağlamaktadır.

Online olarak sınav yapan havayolu şirketleri, belli soruları her adayına aynı süre içerisinde gerçekleştirir. Bu sınavlar genellikle yabancı dil bilgisini ölçmektedir. Burada başarı sağlayan adaylar, bir sonraki aşamaya geçerek mülakat evresine gelirler ve online olarak, kurum yetkilileri ile kısa bir görüşme yapılır. Bu görüşmede hem İngilizce dil bilgisi, dil hâkimiyeti hem de kişilik ölçülür. Bu aşamadan da başarı ile geçen adaylar, kuruma davet edilir ve yüz yüze görüşme gerçekleştirilir.


Bir cevap yazın