Hostes Maaşları Ne Kadar

Hostes Maaşları Ne Kadar

Ülkemizde, hosteslik yani kabin memurluğu mesleği oldukça rağbet görmektedir. Bu mesleğin rağbet görmesinde de en büyük etken, hostes maaşlarının yüksekliğidir. Havayolu firmalarının açmış olduğu ilanlara, başvuruda bulunmayı düşünen adaylar hostes maaşları ne kadar diye merak etmektedir.

Kabin memuru maaşları, birçok mesleğin maaşına göre yüksektir fakat bu maaşların herhangi bir standardı yoktur ve havayolu şirketinden bir başka havayolu şirketine göre hosteslere verilen maaşlar farklılık göstermektedir.

Hostes maaşları, kişilerin deneyimlerine ve bu meslekte geçirmiş oldukları zamana göre artış göstermektedir. Kabin memurluğu işine yeni başlamış olan bir kişinin ortalama olarak maaşı 3.000 TL ve 5.000 TL arasındadır. Bu maaşlar, firmalara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kabin memurluğu mesleğinde deneyim sahibi olan, bu meslekte en az beş yıl deneyim kazanmış olan kişilerin maaşları ise 6.000 TL ve 8.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yine bu maaş durumu, firmalara göre farklılaşmaktadır. Meslekte on beş yılı geride bırakmış olan kabin memurları da 10.000 TL ve 15.000 TL arasında maaş almaktadır.

Kabin memurları, sabit olan maaşlarının dışında da ek ücretler almaktadır.

Kabin Memurluğu Hakkında Bilgiler

Kabin memurluğu yani halk arasında bilinen adı ile host ya da hosteslik oldukça rağbet gören bir meslektir. Bu meslek sadece maddi olarak değil aynı zamanda sunduğu sosyal olanakların çeşitliliği nedeni ile de tercih edilmektedir. Hostes maaşları her ne kadar ortalama bir mesleğin getirisinden fazla da olsa icra etmesi zor bir meslektir.

Kabin memurları, uçuşun gerçekleştiği yerlere göre, bu yerlerin yurtiçi ya da yurtdışı olmasına göre ve uçuşun gerçekleştiği bu yerlerde kalınıp kalınmamasına göre maaşları dışında ek bir ücret almaktadır. Bu ücretler, kabin memurlarının gittikleri yerlerdeki harcamalarını gerçekleştirmesi için verilmektedir. Ayrıca, kabin memuru olarak çalışanların gittikleri yerlerdeki konaklama giderleri de havayolu şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Kabin memurluğu yapmak, düşünülenin aksine oldukça yoğun ve yorucu bir meslektir. Dolayısı ile bu mesleğe adım atmadan önce iyi düşünülmesi gerekmektedir. Çünkü kabin memurluğu, maddi açıdan insanların tatmin duygusunu yaşamasını sağlarken aynı zamanda sosyal açıdan etkilemektedir.

Örneğin; kabin memurlarının yaz aylarında rahatça tatil yapması, izin kullanması pek mümkün değildir çünkü havayolu şirketlerinin en yoğun dönemi genellikle yaz aylarıdır. Ayrıca, uçuşların sıklığı, uçuşların erken ya da gece geç saatlerde oluşu, bu kişilerin sosyal ve gündelik yaşamlarını direkt olarak etkilemektedir.


Bir cevap yazın