Dış Hatlar Hostesi Olmak İçin Gerekenler

Dış Hatlar Hostesi Olmak İçin Gerekenler

Havacılık sektöründe çalışmak isteyen, hostes olmak isteyen kişilerden bazıları özellikle yurtdışına yapılan uçuşlarda görev almayı istemektedir. Çünkü hosteslik, havalı bir meslek olduğu kadar kişilerin, yurtdışına çıkmasına olanak sağlayan, bazı durumlarda söz konusu ülkelerde vakit geçirilmesine de imkân tanıyan bir meslektir. Bu nedenle, yurtdışı hayali olan genç bireyler, dış hatlar hostesi olmak için gerekenler nedir diye araştırmakta ve kariyer planlamalarını yapmaktadır.

Dış hatlar hostesi olmak için, havayolu şirketlerinin açmakta olduğu ayrıca bir ilan bulunmamaktadır. Dolayısı ile yurtdışı uçuşlarında görevlendirilecek olan hostesler, havayolu şirketinin açtığı genel olarak yayımlanan kabin memurluğu alım ilanına başvuran ve istihdam edilen hostesler arasından görevlendirilmektedir. Sonuç olarak, dış hatlar hostesi olmak için gerekenler, kabin memuru olmak için gerekenler ile aynıdır.

Havayolu firmaları, dış hatlar hostesi görevlendirmesi yaparken, kimi zaman mesleğe yeni başlamış hostesleri tercih ederken kimi zaman da mesleğe uyum sağlamış, alışmış olan hosteslerini tercih etmektedirler.

içindekiler

Kabin Memuru Olmak İçin Gerekenler

Kabin memuru olma şartları, havayolu firmalarının yayınladıkları işe alım ilanlarında belirtilmektedir. Her havayolu firması, hosteslik yani kabin memurluğu için kendi belirledikleri şartların adaylar tarafından sağlanmasını istemektedir. Dış hatlar hostesi olmak için gerekenler, hostes olmak için gerekenler ile aynıdır ve genel olarak bunlar her havayolu firmasında ufak farklılıklarla aynı özellikleri taşımaktadır. Bu şartlar:

  • İlana başvuru yapacak olan adayların TC vatandaşı olması
  • Adayların, Adli Sicil Kaydı’nın temiz olması ve Adli Sicil Kaydı Arşivi’nin bulunmaması (Trafik cezaları, bu konunun dışında tutulmaktadır)
  • Adayların, belirtilen eğitim düzeyinde mezuniyete sahip olması (Genellikle lise ve dengi mezuniyet şartı ya da ön lisans düzeyine mezuniyet şartı aranmaktadır)
  • Adayların ileri derecede İngilizce bilmesi ve bu dili akışı bir şekilde konuşuyor olması (İkinci bir yabancı dil tercih sebebidir, dış hatlar hostesi olmak için gerekenler için gerekli bir koşuldur)
  • Adayların, uçuşa engel olabilecek sağlık sorunu ya da sorunlarına sahip olmaması
  • Adayların, yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda konaklamasına engel teşkil edebilecek bir nedeninin bulunmaması

Nasıl Kabin Memuru Olunur?

Dış hatlar hostesi olmak için gerekenler için öncelikle kabin memuru olunması gerekmektedir. Kabin memuru olmak, havayolu firmalarının hostes alım ilanında belirttikleri başvuru ön koşullarının adaylar tarafından sağlanmasının ardından girilecek olan yazılı ve sözlü sınavlardan başarı ile çıkmakla mümkün olmaktadır.

Her havayolu yazılı ve sözlü sınavlarını farklı kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen fakat genel olarak; İngilizce bir yazılı sınavın ardından, sözlü olarak yapılan bir İngilizce mülakat ve görüşme söz konusudur.


“Dış Hatlar Hostesi Olmak İçin Gerekenler” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın